Co to jest błonnik ?

Błonnik jest mieszaniną substancji pochodzenia roślinnego, o charakterze polisacharydowym (celuloza, hemicelulozy, pektyny, gumy, śluzy), jak i niepolisacharydowym (ligniny). Reguluje on poprawne funkcjonowanie przewodu pokarmowego, mimo tego, że nie ulega trawieniu ani wchłanianiu. Wykazuje on zdolność do pęcznienia pod wpływem wody. Dzięki temu, dostając się do żołądka wypełnia go, przez co czujemy się syci, pomimo tego że nie pochłonęliśmy dużych ilości kalorii ! To jednak nie wszystko. Błonnik ma zdolność do wiązania cholesterolu co prowadzi do obniżenia jego poziomu we krwi, a tym samym zmniejszenia ryzyko występowania niektórych chorób, takich jak miażdżyca. Kolejną cechą błonnika jest ograniczanie wchłaniania substancji toksycznych (głównie metali ciężkich), dostających się do naszego organizmu z pożywieniem. Poprawia on również perystaltykę jelit, czyli przyśpiesza przesuwanie się pożywienia w przewodzie pokarmowym. Ta funkcja zmniejsza prawdopodobieństwo gnicia resztek pokarmowych w organizmie.

Niedobór błonnika w diecie może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Najlżejszym skutkiem jego niedoboru są zaparcia oraz obniżona przemiana materii. Zwiększa się również ryzyko otyłości, miażdżycy, kamicy wątrobowej czy uchyłkowatości jelita. Niedostateczne spożycie błonnika może spowodować wytworzenie się polipów, a nawet nowotworu jelita grubego.

Z błonnikiem nie można oczywiście przesadzać. Nadmierne spożycie powodować może silne bóle brzucha, wzdęcia oraz nadmierną produkcję gazów w organizmie. Błonnik utrudnia także wchłanianie niektórych składników odżywczych, dlatego przy spożywaniu jego dużych ilości, warto suplementować się dodatkowo minerałami, takimi jak: magnez, wapń, cynk oraz żelazo.

Do najlepszych źródeł błonnika należą:

– kasze, otręby zbożowe, ryż niełuskany, płatki owsiane,

– pieczywo razowe, pełnoziarniste, żytnie,

– owoce: śliwki, jabłka, gruszki, brzoskwinie,

– warzywa: marchew, brokuły, brukselka,

– rośliny strączkowe: fasola oraz soja,

– bulwy: cebula, słodkie ziemniaki.

Be the first to comment on "Co to jest błonnik ?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*